Planowanie budowy domu: od czego zacząć?

  • Dział: Blog
  • Czytany 128 razy
Zaczynając projektowanie domu z architektem, czy też szukając projektu gotowego domu, mamy w głowie wiele luźnych, często bardzo konretnych rozwiązań podpatrzonych u znajomych czy też wyczytanych w internecie. Na początku jednak proponuję zrobić krok wstecz i na chwilę zapomnieć o tych wszystkich szczegółach.

Przy projektowaniu każdej przestrzeni - również domu jednorodzinnego – podstawową i kluczową kwestią jest określenie MISJI jaką ma pełnić ta przestrzeń w przyszłości. Możemy nazwać ją misją, albo też filozofią czy konstytucją.

Przez MISJĘ miejsca rozumiem:

- zestaw wartości które ma odzwierciedlać, budować;

- rolę do spełnienia;

- to jak chcemy czuć się w danym miejscu.

Znaczenie MISJI wyraźnie widać w przypadku projektowania domu, gdzie zwykle mamy dużą dowolność w kreowaniu miejsca do życia. Jeżeli na początku uświadomimy sobie i sprecyzujemy, na czym ma polegać misja naszego domu, określimy w ten sposób niejako DNA budynku, które będzie kluczem do rozwiązania każdego jego elementu. Bardzo ważne zagadnienia, takie jak np. sposób ogrzewania, konstukcja czy materiały wykończeniowe, tak na prawdę są kwestią wtórną, i najlepiej gdy wynikają z konkretnie, indywidualnie określonych wartości przewodnich. Aby je jasno określić, warto poświęcić trochę czasu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Po co na prawdę nam własny budynek? Jaką rolę ma pełnić? Wariantów zamieszkiwania jest bardzo dużo. Można mieszkać w domu jednorodzinnym, szeregówce, mieszkaniu. Co sprawia, że wybieramy dom? Czy przyświeca nam jakiś cel?

2. Jakie wartości chcemy budować? Jakie trzy są dla nas najwazniejsze? Architektura może nam pomagać w realizowaniu własnych wartości. Przykładowo, jeśli zależy nam na budowaniu silnie związanej rodziny, możemy próbować ustawiać przestrzeń tak, by częstotliwość spotkań była jak największa – np. ustawiając stół w sercu domu, tak by wszyscy "przypadkiem" i często na niego trafiali. Może zależy nam na życiu blisko natury i w zgodzie z nią? A może główną wartością ma być realizowanie licznych pasji? Lista wartości dla każdego może być zupełnie inna, a ile ludzi na ziemi – tyle zestawów. Gdy wyłuskamy te nasze, będziemy mogli indywidualnie i na miarę stworzyć/dopasować budynek do naszych potrzeb. Dom będzie do nas dopasowany – ta możliwość jest wyjątkowa w przypadku budowy domu, najczęściej niespotykana w przypadku mieszkań czy szeregówek.

3. Jaka jest ranga i znaczenie własnego domu dla nas? Dla jednych dom może być przejściowy, może być maszyną do mieszkania, dla innych będzie dziełem życia, które można z pasja i pietyzmem zmieniać i doskonalić latami.

4. Jak chcemy się czuć w danym miejscu? Pomyślmy o emocjach, wrażeniach. Pomyślmy co one dla nas konkretnie oznaczają.

Jedną z zasad, którymi kierują się architekci jest hasło "od ogółu do szczegółu". Wypracowanie misji domu pomoże nam uporządkować wątki, wyłuskać to, co dla nas najważniejsze i zebrać w jedną spójną całość. Pomoże nam w calym procesie projektowania domu, przy podejmowaniu poszczególnych, już bardzo konkretnych decyzji, czy też przy wyborze i adaptacji domu gotowego. Gorąco zachęcamy do przemyślenia misji własnego domu!